۞ خداوند متعال می فرماید:
فَاسْأَلُواْ أَهْلَ الذِّكْرِ إِن كُنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ | ترجمه: اگر نمی دانید از اهل دانش و اطلاع بپرسید (سوره نحل - آیه ۴۳)

موقعیت شما : صفحه اصلی » طهارت » پرسش و پاسخ
  • شناسه : 628
  • 17 خرداد 1400 - 15:30
  • 30 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : محمودالفتاوا

سوال:

فردی هستـم ٣٧ ساله و به توفیق خداوند نمازهای پنج‌گانه را می‌خوانـم اما وقتی‌که موقع اذان شد پس از رفتن به توالت و گرفتن وضوی‌ کامل در بین نماز و یا در بیرون نماز بادی می‌آید و آماده بیرون شدن می‌شود و می‌دانم ‌که وسوسه شیطان نیست چون صدها بار امتحان‌کردم باد بوده است‌. اگر وقت‌ کافی باشد دوباره وضو را تجدید می‌کنم اگرنه پس از خواندن نماز درخانه وضو می‌گیرم و نماز را اعاده می‌کنم یعنی‌: همیشه در هر وقت نماز را دو مرتبه می‌خوانـم‌، از شما تقاضا دارم ‌که راه حل این‌کار را پیدا کرده و برایم بنویسید.

 

پاسخ:

در اینجا سه چیز هستند: ۱: ثبوت عذر ۲: دوام آن ٣: انقطاع.
برای ثبوت عذر شرط اینست ‌که یک وقت‌کامل نماز، از آغاز وقت تا پایان آن به شما فرصتی نرسد که این عذر دیده نشود و بتوانید با یک وضوء مختصر نماز فرض را بخوانید، در چنین صورتی شما معذور می‌باشید و حکم معذور این است که برای هر نماز در وقت آن وضوء بگیرد. و در داخل وقت با آن وضوء هر نمازی را بخواند درست است و با خارج شدن وقت‌، وضوء قبلی باطل می‌شود.
و باز برای دوام این عذر در هر وقت نماز یک بار هم اگر این عذر پیش آید معذور‌بت شما شرعاً معتبر است و ادامه دارد، و در یک وقت‌ کامل اگر منقطع شد معذوریت شما به پایان می‌رسد.
اگر مطابق قانون بالا معذور نبودید هر نماز را باید با وضوء کاملی بخوانید.
ناگفته نماند که در نامه نوشته بودید: «‌آماده بیرون بدن می‌شود» پس اگر باد بیرون نشود وضوء نمی‌شکند، اما در صورت بیرون شدن‌، حکمش در بالا نوشته شد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

سوال بپرسید
close slider