۞ خداوند متعال می فرماید:
فَاسْأَلُواْ أَهْلَ الذِّكْرِ إِن كُنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ | ترجمه: اگر نمی دانید از اهل دانش و اطلاع بپرسید (سوره نحل - آیه ۴۳)

موقعیت شما : صفحه اصلی » شراکت » پرسش و پاسخ
  • شناسه : 869
  • 25 خرداد 1400 - 10:21
  • 38 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : محمودالفتاوا

سوال:

زید می‌خواهد با آقای بکر در طرح ایجاد تاسیسات‌ کپسول پرکنی در مرکز پخش میرجاوه شریک شود، آقای بکر به زید می‏‎گوید شما را به شرطی شریک می‌کنم‌که نصف سهمیه‌ها را تا فلان تاریخ پرداخت نمایید و آقای زید قبول می‌کند ولی تا تاریخ مقرر قسمتی از سهمیه را پرداخت می‌نماید ولی قسمت دیگری باقی می‌ماند.

لطفاً بفرمایید شرکت مذکور شرعاً درست است یا نه‌؟

 

پاسخ:

در مسئله بالا عقد مشارکت را آقای بکر به زمان آینده معلق‌کرده است و در شرکت تعلیق درست نیست لذا شرکت مذکور شرعاً معتبر نبوده و باید زید تمام مبلغی راکه از بکر دریافت داشته به وی برگرداند.

و فی الدر المختار:

«‌و ما لا تصح اضافته الی المستقبل عشره البیع و اجازته و فسخه و القسمه و الشرکه الخ‌…..»‌.(الدر المختار:۴/۲۶۰)

وفی شرح المجله لعلی حیدر تحت‌ ماده ۸۲:

«‌و العقود اللتی لا تصح اضافتها للزمن المستقبل هی‌: البیع و اجازه البیع و فسخ البیع و فسخ البیع و القسمه و الشرکه الخ‌…..»‌.(دررالحکام شرح مجله الاحکام:۱/۸۴)

و الله اعلم بالصواب

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

سوال بپرسید
close slider