۞ خداوند متعال می فرماید:
فَاسْأَلُواْ أَهْلَ الذِّكْرِ إِن كُنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ | ترجمه: اگر نمی دانید از اهل دانش و اطلاع بپرسید (سوره نحل - آیه ۴۳)

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجاره » معاملات » پرسش و پاسخ
  • شناسه : 881
  • 25 خرداد 1400 - 11:00
  • 40 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : محمودالفتاوا

سوال:

باغی‌به بیع ‌نقد و قطعی دو میلیون تومان خریدار دارد، صاحب‌ باغ‌ آن را به‌ مبلغ چهار صد هزار تومان بمدت پنج سال می‌فروشدکه بعد از پنج سال پول‌آنرا بدهد وباغ خود را تحویل بگیرد؛ آیا این بیع صحیح است‌؟

 

پاسخ:

این بیع درست است‌ و لازم است موقع تحویل ثمن‌، مبیع را به بائعش برگرداند، واستفاده ای که درطول این مدت‌گرفته است جائز است‌.

و فی الماده۱۱۸:

«‌بیع الوفاء هو البیع بشرط ان البائع متی رد الثمن یرد المشتری الیه المبیع و هو فی حکم البیع الجائز بالنظر الی انتفاع المشتری به‌»‌.

[بأن یأکل نزله و یؤجره و یأخذ اجرته و یستغله‌بالفلاحه و الازدرع و یرکبه و یلبسه ویسکنه الی‌غیر ذلک من المنافع و ظاهره انه له الانتفاع بما ذکر وان لم یشترط له ذلک وقت العقد، و هو کذلک علی القو‌ل الذی اختارته هذه المجله من الاقوال فی حکم بیع الوفاء‌، هو القو‌ل الجامع‌کما یعلم من البزازیه و الانقرویه و البحر و ردالمحتار و غیرها]

[‌و فی حکم البیع الفاسد بالنظر الی‌کون‌کل من الطرفین مقتدراً علی الفسخ و فی حکم الرهن بالنظر الی ان المشتری لایقدر علی بیعه الی الغیر]‌‌ »‌.(شرح المجله للاتاسی:۲/۱۱)‌.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

سوال بپرسید
close slider