۞ خداوند متعال می فرماید:
فَاسْأَلُواْ أَهْلَ الذِّكْرِ إِن كُنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ | ترجمه: اگر نمی دانید از اهل دانش و اطلاع بپرسید (سوره نحل - آیه ۴۳)

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » گزارشات و گفتگو
  • شناسه : 917
  • 26 خرداد 1400 - 9:12
  • 110 بازدید
  • ارسال توسط :
  • منبع : پایگاه اطلاع رسانی مدرسه دارالقرآن سراوان

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مدرسه دارالقرآن سراوان، نشست مشورتی و هم اندیشی علمای سراوان بزرگ، صبح روز یکشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۰ به میزبانی حوزه علمیه مظهر العلوم ناهوک برگزار شد. در این نشست که با حضور باشکوه علمای چهار شهرستان منعقد شد، موضوعات مختلف مذهبی، فرهنگی و اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این نشست، حافظ محمدامین جهانی در موضوع روش تدریس در کلاس های حفظ به ایراد سخن پرداختند.

در ادامه گزارشات از فعالیت های علما در بخش های مختلف بیان شد. گزارش در مورد فعالیت دفتر شورای هماهنگی مکاتب خواهران سراوان بزرگ توسط مولانا اسحاق سپاهی، گزارش در مورد فعالیت اصلاحی – تبلیغی برای دانش آموزان توسط مولوی خالد اربابی، گزارش در مورد فعالیت جماعت دعوت و تبلیغ در سراوان توسط مولانا عبدالناصر محمدی، گزارش در مورد فعالیت شورای دانش آموزی در سراوان توسط مولوی رشید احمد باهورزهی و گزارش در مورد فعالیت مجمع کاربران اینترنتی مدارس دینی سراوان بزرگ توسط عبدالحق سپاهی برنامه های این بخش از نشست مشورتی بود.
در بخش بعدی چند تن از علمای برجسته در موضوعات مورد نیاز به ایراد سخن پرداختند. مولانا عبدالرحمان رئیسی در موضوع مسائل فرهنگی، مولانا محمدصدیق حقانی در موضوع مسائل اجتماعی، مفتی ضیاء الرحمان محمدی و مولانا عبدالله فتوحی در موضوع مسائل آموزشی به ایراد سخن پرداختند.
همچنین مولانا یارمحمد امراء، مولانا عبدالحکیم اربابی، مولانا محمدامین حسین‌بر برای علمای حاضر در نشست نصیحت نمودند.

در بخش تریبون آزاد، پیشنهاداتی توسط علماء مطرح شد از جمله: ۱) تشکیل یک هیئت برای بررسی و رفع اختلافات قومی و انحرافات مذهبی ۲) تشکیل یک هیئت برای بررسی و تایید نمایندگان جمع‌آوری کمک برای مدارس مناطق دیگر از جمله پاکستان ۳) برنامه ریزی برای افراد ثروتمند جامعه جهت مدیریت مالی آنها و راه اندازی کسب و کار های مفید و دائمی برای افراد نیازمند کار ۴) توجه و برنامه‌ریزی ویژه برای کلاس های قرآن در مدارس دینی ۵) برنامه ریزی جهت برگزاری جلسات فوری علما در زمان های مورد نیاز برای مدیریت و مشورت درباره حادثه ها و مناسبات مختلف ۶) با توجه به اهمیت تجوید و صوت و لحن هیئتی از اساتید متخصص جهت آموزش برای علما تشکیل
شود.

در بخشی از این نشست، یاد و خاطره علمای بزرگ که در سال اخیر در گذشته‌اند، از جمله مولانا محمد دهقان، مولانا عبدالحمید جهاندیده، مفتی خالد دهواری و
مفتی نظرمحمد زعیمی توسط مجری جلسه، مولوی عبدالوهاب جنگی زهی زنده نگه داشته شد.
◾️ همچنین برای برگزاری نشست بعدی علماء تصویب شد در مدرسه دارالقرآن و السنه سیرکان (بم پشت) منعقد شود.

سخنران پایانی این نشست مولانا سید عبدالصمد ساداتی، ریاست محترم شورای عالی علمای سراوان بزرگ بودند که با سخنان خود به جمع‌بندی سخنان مطرح شده پرداختند. گزیده سخنان ایشان به شرح ذیل است:
– فضای مجازی مانند یک شمشیر دولبه هست که از آن استفاده خوب و بد می‌شود. فعالیت مدارس دینی در فضای مجازی بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.
– مسئله قتل و ناامنی هایی که اخیرا زیاد شده باعث نگرانی شده است و علما نیز برای تامین امنیت و آرامش جامعه تلاش کنند.
– درس قرآن در مساجد شهر با وجود استقبال ضعیف مردم، باز هم باید برگزار شود و ائمه مساجد در این زمینه برنامه ریزی کنند و درس قرآن در مساجد باید پررنگ باشد.
– برای ایجاد تغییر در وضعیت نابسامان، یا با جنگ و جدال انجام می شود یا با اصلاح وضعیت؛ بهترین راه اصلاح هست. از تحقیر و توهین همدیگر بالخصوص در فضای مجازی جدا پرهیز شود.
– در مسائل ملی علما همواره حافظان امنیت و حامیان کشور بوده اند. اگر علما نبودند قطعا وضعیت امنیت بسیار خطرناک میبود؛ وجود علما مایه امنیت و آرامش جامعه است. جایگاه علما باید حفظ شود و از وجود آنها قدردانی شود.
– در طول مدت هشت سال ریاست جمهوری آقای روحانی مشکلات ما بالخصوص اهل سنت زیاد شده و این وضعیت قابل قبول نیست. برابری و عدالت و عدم تبعیض بین مردم، چه از سیستان و بلوچستان باشند یا از تهران حق مسلم آنهاست.

– اخیرا مشکلات زیادی برای تامین آب و برق به وجود آمده که باعث ناراحتی تمام مردم شده است. مسئولین بخاطر وظیفه‌ای که نسبت به امورات مردم دارند باید مسئولیت خود را درست انجام دهند.
– برای رفع مشکلات علما بالخصوص آزادی علمای زندانی و مولانا فضل الرحمن کوهی، ما تلاش زیادی کردیم و برای رفع این مشکل به مرکز استان و کشور سفر کرده‌ایم که به ما قول آزادی دادند اما مجدد بنابر مشکلاتی این امر محقق نشد.

 

تقدیر و تشکر از علمای حاضر در نشست توسط مولانا احمدالله نصرتی پایان بخش این نشست بود.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

سوال بپرسید
close slider