۞ خداوند متعال می فرماید:
فَاسْأَلُواْ أَهْلَ الذِّكْرِ إِن كُنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ | ترجمه: اگر نمی دانید از اهل دانش و اطلاع بپرسید (سوره نحل - آیه ۴۳)

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اخبار دارالافتاء و مجامع فقهی
  • شناسه : 921
  • 26 خرداد 1400 - 9:22
  • 42 بازدید
  • ارسال توسط :
  • منبع : سنی آنلاین

دومین نشست مجمع هم‌اندیشی فقه اسلامی اهل‌سنت خراسان، امروز پنجشنبه (۱۷ اسفند ۱۳۹۶/ ۱۹ جمادی‌الثانی ۱۴۳۹) در حوزه علمیه احناف خواف برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سنی‌آنلاین، در این نشست فقهی که علما و مفتیان اهل‌سنت استان خراسان رضوی شرکت داشتند، دو موضوع «وجوب و یا عدم وجوب عشر در پیاز زعفران» و «حکم وقوع طلاق بعد از خلوت صحیحه» مورد بحث‌وبررسی قرار گرفت.

مولانا حبیب‌الرحمان مطهری، رئیس نشست هم‌اندیشی فقهی اهل‌سنت خراسان رضوی، در مراسم افتتاحیه این نشست، نقش علما و مفتیان را در پاسخگویی به مسائل شرعی به‌ویژه مسائل جدید و مستحدثه «بسیار مهم و کلیدی» دانست و گفت: علما به‌عنوان میراث‌بران انبیا باید از طریق تحقیق و استخراج احکام از کتب فقهی، پاسخ مسائل شرعی مردم را بدهند.
مدیر حوزه علمیه احناف خواف در ادامۀ سخنان‌شان که مشروح آنها در کانال تلگرامی ایشان منتشر شده است، «حفظ وحدت» و «پویایی علما و طلاب در زمینه ارائه مقالات تحقیقی» را ازجمله دستاوردهای برگزاری مجامع فقهی برشمرد و خاطرنشان کرد: یکی از دستاوردهای برگزاری نشست‌های فقهی آن است که علما و فقها با هم‌اندیشی و هم‌فکری در جهت رفع اختلاف گام برمی‌دارند و سعی می‌کنند تا مردم از حیرانی و سرگردانی بیرون بیایند که این امر به حفظ وحدت امت اسلامی می‌انجامد. همچنین در این نشست‌ها مقالات علمی و تحقیقی ارائه می‌شوند که این امر به پویایی و تحرک علمی بیشتر علما و طلاب کمک می‌کند.
رئیس نشست هم‌اندیشی فقهی اهل‌سنت خراسان رضوی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه نیاز مبرم اهل‌سنت استان خراسان رضوی به برگزاری نشست‌های فقهی در این استان، حوزه علمیه احناف خواف بر آن شد تا این نشست‌ها را در این استان برگزار نماید. در این جلسات، بحث در زمینه مسائل فقهی و احوال شخصی است و الحمدلله که نظام جمهوری اسلامی ایران نیز این فضا و شرایط را فراهم نموده است تا پیرامون هر مذهب برای بررسی مسائل فقهی خودشان چنین نشست‌هایی را برگزار کنند.

دومین نشست مجمع هم‌اندیشی فقه اسلامی اهل‌سنت خراسان، عصر امروز به کار خود پایان داد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

سوال بپرسید
close slider