۞ خداوند متعال می فرماید:
فَاسْأَلُواْ أَهْلَ الذِّكْرِ إِن كُنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ | ترجمه: اگر نمی دانید از اهل دانش و اطلاع بپرسید (سوره نحل - آیه ۴۳)

  • شناسه : 941
  • 26 خرداد 1400 - 10:17
  • 153 بازدید
  • ارسال توسط :
  • منبع : سنی آنلاین

بیست‌ویکمین نشست مجمع فقه اسلامی ایران (اهل‌سنت) با حضور علما و کارشناسان فقهی از مناطق مختلف کشور پس از دو روز بحث و مناقشه، شامگاه یک‌شنبه یکم آذر ۱۳۹۴ در دارالعلوم زاهدان، به کار خود پایان داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی “سنی آن‌لاین”، بیست‌ویکیمن نشست مجمع فقه اسلامی ایران که از صبح شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ در دارالعلوم زاهدان افتتاح شده بود، شامگاه یکشنبه یکم آذر با اعلام مصوبات این نشست، خاتمه یافت.
به گزارش خبرنگار “سنی آن‌لاین”، در آیین اختتامیه این نشست شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید با اشاره به ضرورت ارتباط علما با عموم مردم و نقش محوری‌ آنان در اصلاح جامعه، خاطرنشان کردند: ما دو نوع ارتباط داریم؛ یکی ارتباط با پروردگارمان و حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وسلم، و نوع دوم ارتباط با عموم مردم است.علما رهبر و پیشوای مردم هستند، باید با مردم در ارتباط باشند و از نزدیک مشکلات مردم را ببینند و به فکر حل آن‌ها باشند.
همچنین در این نشست مولانا مفتی محمد قاسم قاسمی، رئیس دارالافتای دارالعلوم زاهدان با ارائه گزارشی از نشست‌های مسئولان بانک انصار با هیأتی از علمای اهل‌سنت پیرامون “بانکداری اسلامی”، خاطرنشان کرد: تاکنون با حضور علما دو نشست با مسئولان بانک انصار در زاهدان و در تهران برگزار شده است. به نظر می‌رسد مسئولان این بانک تصمیم گرفته‌اند با رعایت موازین شرعی خدماتی برای جامعه اهل‌سنت انجام دهند.
وی در ادامه افزود: از طرف علما راهکارهای خوبی برای اجتناب از معاملات غیرشرعی در بانک‌ها پیشنهاد شده است؛ آنان هم قول داده‌‌اند که شرایط تعیین‌شده از سوی کارشناسان فقهی اهل‌سنت را رعایت کنند. طبق وعده مسئولان، بانک انصار شعبه‌ای در زاهدان افتتاح خواهد کرد که معاملات آن بر اساس فقه اهل‌سنت صورت خواهد گرفت، و ناظر شرعی مورد تایید علمای اهل‌سنت در این شعبه حضور خواهد داشت.

شایان ذکر است در حاشیه بیست‌ویکمین مجمع فقه اسلامی ایران، برخی از اعضای رسمی این مجمع از مرکز پایگاه اطلاع‌رسانی اهل‌سنت ایران “سنی‌آن‌لاین” بازدید کردند.

مصوبات بیست‌ویکمین نشست مجمع فقه اسلامی ایران که از سوی دبیرخانه‌ی این مجمع منتشر شده است، به شرح ذیل می‌باشد:

👈🏻 حکم اقدام به سقط جنین قبل و بعد از چهار ماه حاملگی

الف) اسقاط جنین در چهل روز اول حاملگی بدون عذر، مکروه و خلاف مقاصد اسلام است.
ب) بعد از چهل روز تا صد و بیست روز، در صورتی می‌توان اقدام به سقط جنین نمود که بنا به تشخیص کمیسیونی از پزشکان متخصص و مورد اعتماد ثابت گردد که جنین به بیماری‌ای غیر قابل درمان مبتلاست و در آینده موجب مشکلات غیر قابل تحمل در زندگی خود و والدینش خواهد شد.
ج) بعد از صد و بیست روز، هر چند که جنین ناقص‌الخلقه باشد، سقط آن حرام بوده و قتل نفس به‌حساب می‌آید؛ البته اگر با تشخیص کمیسیونی از پزشکان متخصص و مورد اعتماد ثابت گردد که بقای جنین موجب مرگ مادر می‌شود، در این صورت – بنا به رأی اکثر اعضا – می‌توان اقدام به سقط نمود.

👈🏻 حکم پرداخت دیون معاملاتی در وام‌هایی که با گذشت زمان از ارزش آنها کاسته می‌شود

در خصوص دیون معاملات مصوب گردید که کمیسیونی تشکیل شود و ظرف دو ماه از این تاریخ، تحقیقات جامعی انجام دهد که بر اساس کدام یک (از شاخص تورم، طلا، نرخ روز یا چیزی دیگر) محاسبه شود؟
اما فعلاً: اوّل مصالحه، و در صورت عدم توافق بر مصالحه، بر اساس نرخ طلا محاسبه انجام گیرد.

👈🏻 استفاده از اسپری آسم برای روزه‌دار

الف) استفاده از اسپری آسم بنا به قول راجح: شکننده‌ی روزه است.
ب) اگر بیمار مبتلا به آسم در ماه مبارک رمضان بعضی از مواقع مجبور به استفاده از اسپری می‌شود، ضمن گرفتن روزه و استفاده‌ی اسپری، باید قضایی آن را به‌جا آورد.
ج) در صورت ابتلا به بیماری مداوم آسم، علاوه بر گرفتن روزه، همراه با استفاده از اسپری احتیاطاً موظف به پرداخت فدیه خواهد بود.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

سوال بپرسید
close slider